Yalova Çınarcık

 

 
 

Yalova Çınarcık Tarihi, Tarihçesi

Çınarcık Tarihçesi

Çınarcık Tarihi: Yalova'nın Çınarcık ilçesinin bulunduğu topraklar, M.Ö. 3000 - 4000 yıl önce kurulmuş yerleşim merkezlerindendir. Çınarcık bölgesine M.Ö. 1220 yıllarında Frigyalılar'ın, M.Ö. 700 yıllarında Kimiryalılar'ın akınına uğradıkdan sonra, M.Ö. 3. yüzyılda Vitrinyalılar bağımsız bir krallık kurmuştur. Vitrinyalıların Ülkeleri, Anadolu'nun kuzeybatı bölgesini, dolayısıyla Çınarcık ilçesinin topraklarını kapsamaktadır.

Çınarcık Tarihi

Vitrinya Kralı 3. Nikomedes ölürken, ülkesini "Çınarcık ve Çevresini" M.Ö. 74 yılında Roma Devleti'ne bağışlamıştır. Roma İmparatoru Kostantin'in zamanından kalma bir çok tarihi kalıntılara, Çınarcık ve Köylerinde rastlamak mümkündür. Daha sonrası Çınarcığın ve çevresi, 1307 yılında, Osman Bey'in Komutanlarından Karayalvaçoğlu tarafından alınmış. Orhan Bey zamanında Gazi Abdurrahman'ın Bizanslıları bozguna uğratması üzerine, 1325 yılında, Türkler'in eline geçmiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarında, üç defa işgal edilmiş ve en son 19 Temmuz 1921 tarihinde düşman işgalinden tamamen kurtarılmıştır.

Çınarcık ilçesinin Ortaburun Köyü, Aşağı Kocadere ve Yukarı Kocadere halkının malları Rumlar tarafından, aldatılarak alınmıştır. Mal sahipleri acımasızca öldürülmüştür. Kocadere köyündeki mezalim, soykırım, yakıp yıkma hepsinden korkunç olmuştur. Bu Köyde 230'u toplu öldürme kaydı ile, öldürülenlerin sayısı 880'i aşmıştır. Bu olay her yıl 29 Nisan'da şehitleri anma günü olarak düzenlenmektedir. Çınarcık'ın, Rum dönemindeki adı "Kio" dur. 'Temiz havası olan şehir' anlamına gelir. Bugün kullanılan Çınarcık adının nereden geldiği ise bilinmemektedir.

Etiketler: Çınarcık Tarihi, Çınarcık Tarihçesi, Çınarcığın Eski Adı